BMC, DIMDEX 2024’te Dünyanın Dört Bir Yanından Ziyaretçilerini Bekliyor

Türkiye’nin lider askeri araç üreticilerinden BMC, Katar’ın başkenti Doha’da bu yıl 8’inci kez düzenlenecek DIMDEX 2024’te (Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı) KİRPİ II, ALTUĞ 8×8, AMAZON 4×4 zırhlı araçları ile BMC POWER tarafından geliştirilen yerli ve milli güç gruplarını sergileyecek.

2023 yılında askeri kara araçlarında Türkiye’deki toplam ihracatın yüzde 52’sini tek başına gerçekleştirerek aynı alanda iki yıl üst üste ihracat lideri olan BMC, uluslararası arenada Türkiye’nin savunma sanayiindeki gücünü başarıyla temsil etmeye devam ediyor.

BMC, savunma sanayindeki en son teknolojik ürünlerin ve yeniliklerin sergileneceği DIMDEX 2024’te; mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı üstün koruma düzeyi ile efsane haline gelen KİRPİ’nin geliştirilmiş versiyonu KİRPİ II, modüler tavan konsepti ile tek bir platformda çoklu görev kabiliyetine sahip ALTUĞ 8×8 ve yenilenen ergonomik tasarımıyla AMAZON 4×4 ile ziyaretçilerini bekliyor.

BMC POWER tarafından geliştirilen yerli ve milli güç grupları DIMDEX 2024’te ziyaretçilerle buluşacak.

BMC POWER tarafından geliştirilen 400 beygir gücünde TUNA, 1500 beygir gücünde BATU motoru ile mavi vatanın ihtiyaçlarına yönelik özel olarak geliştirilen 600 beygir gücündeki marin motor LEVEND’de DIMDEX 2024’te ziyaretçilerle buluşacak.

DIMDEX 2024’TE SERGİLENECEKLER HAKKINDA

KİRPİ II 4×4 – MAYINA KARŞI KORUMALI ARAÇ 

Mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı üstün koruma düzeyi ile efsane haline gelen KİRPİ’nin geliştirilmiş versiyonunda bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. Yüksek koruma özelliklerine ek olarak geliştirilen KİRPİ II 4×4, hem yol tutuşunda hem de yolcu konforunda sınıfının öncüsü olmaya devam ediyor. Bağımsız süspansiyonlu KİRPİ II 4×4, monokok tip zırhlı kabin ve özel zırhlı camlar, şok edici koltuklar, silah istasyonu ve acil çıkış kapağı özelliklerinin yanı sıra, göreve yönelik birçok donanımı (KBRN koruma sistemi, atış yeri hedef tespit sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi, karıştırma güçlendirme sistemi vb.) ve özel tasarlanmış patlayıcı madde keşif ve imha robot kollu versiyonu ile öne çıkıyor.

ALTUĞ 8×8 – ZIRHLI PERSONEL TAŞIYICI

Yüksek seviyede ve artırılabilir modüler balistik mayın, EYP koruması ve KBRN koruma sistemine sahip ALTUĞ 8×8, muharebe sahasının kalesi iken atış yeri tespit sistemi ile avantaj sağlıyor. 7,62 milimetreden 120 milimetreye kadar her türlü silahı taşıma kabiliyetine sahip ALTUĞ 8×8, mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı üstün koruma sağlıyor. ALTUĞ, 8 tona kadar faydalı yük taşıyabiliyor. Sökülebilir ve değiştirilebilir araç tavanı konseptiyle ‘’tek platformda çoklu görev kabiliyeti” barındıran ALTUĞ 8×8, 4 akstan dümenleme sayesinde gelişmiş manevra yeteneğiyle görev yapıyor.

AMAZON 4×4 – ÇOK AMAÇLI ZIRHLI ARAÇ

AMAZON 4×4, 800 kilometre menzile ulaşıp, saatte 110 kilometre hıza çıkabiliyor. Azami yüklü ağırlığı 16 ton olan araç, 7 personelle görev yapıyor. Balistik, mayın ve el yapımı patlayıcı korumasına sahip AMAZON 4×4, uzaktan komutalı silah istasyonuyla caydırıcılık sağlıyor. Araçta, yangın söndürme ve iklimlendirme sistemleri, soğuk iklim paketi, patlak gider, merkezi lastik şişirme sistemi gibi standart donanımlar bulunuyor. Araçta, kendini kurtarma vinci, siren anons sistemi, sis havanı, iç konuşma sistemi gibi görev donanımları da yer alıyor.

TUNA 400 BG MOTOR

TUNA dizel motor, 4 silindirli yapısıyla 400 beygir güce sahip. 2 Şubat 2023 tarihinde BMC Arifiye Tesisleri’nde düzenlenen tören ile BMC Power tarafından ilk sevkiyatları gerçekleştirilen TUNA motoru, BMC’nin Çok Amaçlı Zırhlı Aracı VURAN 4×4’e entegre edilerek Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki kara araçlarının ilk seri üretim yerli ve milli motoru olma özelliğini taşıyor. 

  • 400BG Motor Gücü, I Tipi 4 Silindirli, 8.4 L Motor Hacmi
  • Test odalarında tüm testleri tamamlanmıştır.
  • NATO AEP-5 dayanım testi tamamlanmıştır.
  • VURAN araçları üzerinde testleri tamamlanmıştır.
  • Seri üretim ilk sevkiyatı gerçekleştirilmiştir.

BATU 1500 BG GÜÇ GRUBU

Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve geliştirilen ilk 12.8 silindirli motor olma özelliğine sahip olan V12 motorun 2021 yılında ilk ateşlemesi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Test ve kalifikasyon çalışmaları BMC POWER test merkezinde devam etmektedir.1500 Beygir gücünde motorla uyumlu olarak, dümenleme ve frenleme kabiliyetine sahip ve yüksek tork aktarımlı transmisyon, yüksek verimli soğutma grubu ve çok fonksiyonlu kontrol ünitesi geliştirme projeleri de BMC POWER bünyesinde eş zamanlı olarak yürütülmektedir.

  • 12 silindir – V Tip Motor
  • 27.3 L Motor Hacmi
  • 1500 Beygir Güç
  • 6×2 Çapraz Tahrikli Transmisyon

 

LEVEND MARİN MOTOR

Sıralı tip 6 silindirli ve 4 zamanlı dizel motor teknolojisiyle LEVEND marin motor, 12 litre hacmiyle turbo şarj ve hava soğutma aspirasyon sistemine sahip. Common rail enjeksiyon tipi ve su soğutmalı yapısıyla LEVEND marin motor, mavi vatanın emrinde sektördeki önemli bir açığı kapatacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x